• تهران خیابان سهروردی شمالی، کوچه فیروزه، پلاک ۲۱ طبقه دوم واحد ۴

مانومتر Manometer

مانومتر وسیله ای است که قادر است فشار یک محیط (مایع یا گاز) را اندازه گیری کند، همچنین از آن برای بررسی فشار سیلندر استفاده می کند، اما فقط می تواند فشار داخلی را بررسی کند نه بیرونی. در بیشتر موارد، فشار نسبی است. فشار اندازه گیری خواهد شد. فشارسنج می تواند فشار مطلق را در مقایسه با خلاء اندازه گیری کند. یک فشارسنج ساده معمولی از یک لوله شیشه ای U شکل پر از مایع تشکیل شده است. این یک فشارسنج ساده است و اختلاف فشار وارد شده در دو سر شیشه را اندازه گیری می کند.

Manometer مانومتر

مانومتر و طبقه بندی مانومتر

مانومتر دستگاهی است که فشار سیال را اندازه گیری می کند. بر اساس معیارهای مختلف، مانومترها به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند. آن ها هستند:

  • مانومتر U-Tube
  • مانومتر ساق بزرگ شده
  • مانومتر خوب تایپ
  • مانومتر لوله شیبدار

مانومتر U-Tube

مانومتر U-tube دارای یک ستون U-tube عمودی یا شیبدار است که با مایع مرجع (جیوه) برای نمایش سطح فشار پر شده است. هنگامی که ستون های دستگاه در معرض جو قرار می گیرند، سطح مایع در اندام ها برابر است و این نشان دهنده فشار اتمسفر است. هنگامی که یکی از ستون ها به مخزن تحت فشار متصل می شود، اختلاف سطح مایع در اندام ها وجود خواهد داشت که نشان دهنده فشار مایع در ظرف است.

یک مانومتر U-tube ساده در شکل زیر نشان داده شده است. این نوع مانومتر فاقد قطعات متحرک بوده و نیازی به کالیبراسیون ندارد.

Manometer مانومتر

از شکل بالا می بینیم که وقتی فشار به سمت چپ مانومتر U-tube اعمال می شود، پای چپ پایین آمدن مایع را نشان می دهد و مایع در پای راست بالا می رود. مایع حرکت می کند تا زمانی که وزن واحد مایع فشار را متعادل کند. با حرف h نشان داده می شود.

مانومترهای صنعتی

مانومترهای صنعتی

تیوب بوردون C تایپ

این ابزار تا حد زیادی رایج ترین وسیله ای است که برای نشان دادن فشار سنج در سراسر صنعت گاز نفت استفاده می شود.

یک لوله بوردون از قانون هوکس پیروی می کند، که در محدوده الاستیک قرار دارد. انتهای آزاد آن حرکتی متناسب با فشار سیال اعمال شده را تجربه خواهد کرد. عنصر اندازه گیری که برای بوردون نامگذاری شده است، لوله فلزی تا حدی مسطح است که در یک قوس 250 درجه تشکیل شده است. لوله در یک انتها (نوک) آب بندی شده و در انتهای دیگر (سوکت) به فشار متصل می شود.

Manometer مانومتر

فشارسنج ها چه فشارهایی را اندازه گیری می کنند؟

گیج های فشار، فشار گیج، فشار مطلق و فشار دیفرانسیل را اندازه گیری می کنند. علاوه بر این، نه تنها می توان از فشارسنج های برای اندازه گیری فشار گیج مثبت، بلکه برای اندازه گیری فشار گیج منفی نیز استفاده کرد.

هر فشاری که در داخل لوله بیشتر از فشار بیرونی باشد باعث می شود لوله از نظر مقطع دایره ای تر شود. در نتیجه نوک به صورت قوس حرکت می کند. این حرکت از طریق یک سطح، ربع و پینیون به یک اشاره گر متصل می شود که برای نشان دادن فشار به دور یک مقیاس حرکت می کند.

مقدار حرکت انتهای آزاد لوله مستقیماً با فشار اعمال شده متناسب است (به شرط اینکه از حد الاستیک لوله تجاوز نشود).

در جایی که حساسیت بیشتری لازم است، لوله بوردون ممکن است به شکل مارپیچ ساخته شود.

گیج فشار چیست؟

گیج های فشار ابزاری برای اندازه گیری و نمایش فشار یک محیط هستند. فشارسنج ها ابزارهای اندازه گیری فشار با المان های فشار الاستیک هستند که میلیون ها بار در کاربردهای مختلف صنعتی مورد استفاده قرار گرفته اند. بسته به منطقه کاربرد گیج فشار، از لوله های بوردون، عناصر دیافراگمی یا عناصر کپسولی به عنوان عناصر فشار استفاده می شود.

Manometer مانومتر

فشار مطلق اندازه گیری فشار نسبت به فشار صفر مطلق است که فشار خلاء کامل است اندازه‌گیری فشار مطلق برای قانون گاز ایده‌آل مورد نیاز است، به همان معنا که دما باید با واحد مطلق آن، کلوین نشان داده شود.

بسیاری از اندازه‌گیری‌های فشار روی زمین، مانند فشار تایر، فشار اتمسفر را کاهش می‌دهند، که یک فشار سنج است. این می تواند مسائل را گیج کند زیرا این فشار نیز در همان واحدها اندازه گیری می شود. فشار مطلق توسط فشار سنج به اضافه فشار اتمسفر برای اندازه گیری روی زمین داده می شود.