سوئیچ فشار (Pressure switch)

سوئیچ فشار یک وسیله مکانیکی یا الکترونیکی است که زمانی فعال می شود که فشار سیال فرآیند به آستانه یا نقطه تنظیم معینی برسد. سوئیچ فشار بسته به اینکه از یک لوله بوردون، پیستون، دیافراگم یا دیافراگم تشکیل شده باشد که بسته به فشار اعمال شده توسط سیستم حرکت می کند یا تغییر شکل می دهد، می تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال، یک سوئیچ فشار هوا برای حفظ فشار ثابت استفاده می شود و می تواند پس از رسیدن مخزن به سطح فشار هوای مورد نیاز، کمپرسور را خاموش کند. اگر فشار هوا کاهش یابد و نیاز به بیشتر باشد، سوئیچ می تواند کمپرسور را نیز روشن کند.

سوئیچ های فشار نباید با ترانسدیوسرهای فشار اشتباه گرفته شوند. دومی فشار را به سیگنال خروجی الکتریکی تبدیل می کند.

یک سوئیچ فشار از اجزای اصلی زیر تشکیل شده است:

  • دیافراگم: ماده ای انعطاف پذیر و حساس به فشار است.
  • فنر : برای تنظیم نقاط تعیین شده یا نقاط سفر استفاده می شود
  • اهرم : برای فعال یا غیرفعال کردن سوئیچ استفاده می شود.
  • کنتاکت های الکتریکی – اجازه دهید برق از مرجع برق خارجی عبور کند.
  • پایانه ها – برای اتصال منبع تغذیه خارجی به کنتاکت ها
سوئیچ فشار

انواع سوئیچ فشار

دو نوع اصلی پرشر سوئیچ وجود دارد: فشار سوئیچ مکانیکی و فشار سوئیچ الکترونیکی.

انواع سوئیچ فشار

سوئیچ فشار مکانیکی

این سوئیچ‌های ساده و قوی معمولاً برای کارهای پیچیده‌تر استفاده می‌شوند. فشار سوئیچ های مکانیکی با استفاده از فنر و پیستون برای کنترل فشاری که در آن فعال می شوند فعال می شوند. فنر نیرویی است که فشار ورودی را خنثی می کند و کشش آن از طریق یک پیچ یا دستگیره تنظیم می شود. به نوبه خود، پیش بار فنر مستقیماً با فشاری که در آن یک تماس الکتریکی رخ می دهد، مرتبط است. هنگامی که فشار کاهش می یابد، کلید به حالت اولیه خود باز می گردد. سوئیچ فشار مکانیکی برای کنترل ولتاژها و جریان های بالا بهتر از فشار سوئیچ الکترونیکی مناسب است. می توانید از آنها برای افزایش یا کاهش فشار با تغییر تماس استفاده کنید.

سوئیچ فشار مکانیکی

سوئیچ فشار الکترونیکی

سوئیچ‌های فشار الکترونیکی حاوی یک مبدل فشار، معمولاً یک گیج فشار، و الکترونیک اضافی هستند که سیگنال‌ها را به خروجی قابل خواندن تبدیل می‌کنند. سوئیچ فشار الکترونیکی مزایای زیادی نسبت به فشار سوئیچ مکانیکی دارد. برخی از مزایا عبارتند از دقت بیشتر، سایش کمتر در تماس، پایداری طولانی مدت عالی، عملکرد آسان و توانایی انجام هزاران چرخه سوئیچینگ.

کاربرد های عمومی

سوئیچ فشار را می توان در طیف گسترده ای از کاربردهای خانگی و تجاری استفاده کرد که در زیر ذکر شده است.

.1برای نظارت و کنترل فشار هوا، HVAC، سیلندرهای گاز، پمپ های هوا و غیره از فشار سوئیچ های کمپرسور هوا استفاده کنید. هنگامی که فشار روغن موتور به زیر سطح از پیش تعیین شده کاهش می یابد، از کلیدهای فشار روغن برای تعیین زمان کاهش فشار روغن استفاده می شود. هر دو فشار سوئیچ کوره صنعتی و خانگی به عنوان دستگاه ایمنی عمل می کنند. در صورت کم شدن فشار هوا در هنگام راه اندازی کوره، کوره را خاموش می کنند.

.2سوئیچ فشار پمپ چاه در هر دو ساختمان مسکونی و تجاری برای برداشت آب از چاه و اطمینان از وجود فشار آب کافی در سیستم برای رساندن آب بدون فشار بیش از حد استفاده می شود.

.3پمپ های آب خانگی، تجاری و کشاورزی از کلیدهای فشار برای کنترل اتوماتیک دبی استفاده می کنند.

.4سوئیچ فشار خلاء، خلاء سیستم یا فشار منفی را اندازه گیری می کند. این اجزا در بویلرها، بخاری های برقی، کمپرسورهای هوا و سیستم های انتقال یافت می شوند.

معیارهای انتخاب سوئیچ فشار

معیارهای انتخاب متعددی برای انتخاب سوئیچ فشار وجود دارد. برخی از معیارهای مهم در زیر ذکر شده است.

  • دمای عملیاتی: دمای عملیاتی بر مواد مورد استفاده تأثیر می گذارد. مواد خاصی در دماهای بالا تجزیه می شوند.
  • سیال فرآیند: خواص شیمیایی سیال فرآیند تعیین کننده نوع ماده مورد نیاز برای قطعات خیس شده است. قطعات خیس شده پورت ها، مهر و موم ها و سمت فشار جزء حساس به فشار هستند. این قطعات باید در برابر هرگونه حمله شیمیایی یا فیزیکی از سیال فرآیند مقاومت کنند. تخریب قطعات می تواند از طریق خوردگی، اکسیداسیون یا فرسایش رخ دهد.
  • نوع فشار: سوئیچ های فشار اغلب در سیستم هایی با فشار مثبت استفاده می شوند. آنها همچنین می توانند در کاربردهای خلاء استفاده شوند. سیستم های فشار منفی نیاز به سوئیچ های فشار مشخص شده برای فشار خلاء و مرکب دارند. ممبران ها برای کاربردهای خلاء و فشار کم ایده آل هستند. پیستون ها برای کاربردهای فشار بالا ایده آل هستند.
  • محدوده فشار: سوئیچ های فشار دارای محدوده ای هستند که فشار روشن و خاموش آنها را مشخص می کند. این اغلب به عنوان محدوده عملیاتی نامیده می شود. برای احتیاط توصیه می شود که نقطه تنظیم 40 تا 60 درصد محدوده فشار باشد.
  • دمای عملیاتی: دمای عملیاتی نیز بر مواد مورد استفاده تأثیر می گذارد. مواد خاصی در دماهای بالا تجزیه می شوند.
معیارهای انتخاب سوئیچ فشار